amiga-news.de
Technical Update - część I - 12 kwietnia 2001

31 marca 2001 podczas targów w St. Louis Prezes Amiga Inc. Bill McEwen zaprezentował kompletną strategię rozwoju Amigi. Część przekazanych informacji znana była już wcześniej, ponieważ zawierały ją komunikaty Amiga Inc. publikowane w zeszłym roku. Pierwszy raz jednak strategia Amigi została zaprezentowana w całości i ze wszystkimi szczegółami.

Prezentacja strategii Amigi odbyła się w gronie kilkuset uczestników specjalnego bankietu. Celem wydania tego dokumentu jest dotarcie do wszystkich z informacją o przyszłości Amigi.

Przyszłością jest tzw. content (czyli treść - przyp. tłum). Informacja i wszelka działaność opuszcza rzeczywistość fizyczną i analogową i zmierza powoli w kierunku rozwiązań cyfrowych. Rozrywka, badania naukowe, praca, zakupy, rozmowy, edukacja - wszystkie te sfery zmieniają się, by móc wykorzystać osiągnięcia technologii cyfrowej - cyfrowego wszechświata.

Dostęp do cyfrowego wszechświata daje dowolne urządzenie zawierające mikroprocesor, rozumiejące język cyfrowy i zdolne do łączenia się z tym światem. Dawno temu urządzenia takie kosztowały milion dolarów. Były to komputery klasy mainframe. Wraz z rozwojem technologii koszt dostępu spadł do ceny komputerów desktop - dwóch tysięcy dolarów. Dziś dokonał się kolejny krok. Cyfrowy wszechświat stoi otworem dla posiadaczy kosztujących 300 dolarów konsol do gier czy telefonów komputerowych za 100 dolarów.

Użytkownik ma ogromny wybór środków, a cel jest jeden - dostęp do cyfrowego wszechświata. Może wybierać spośród stacji roboczych, komputerów desktop, urządzeń set top box, konsol do gier, cyfrowych asystentów (PDA), telefonów komórkowych. Decyzja, co kupić zależy od wielu czynników - miejsca, potrzeb, czasu. Jest to nowe wyzwanie dla Amigi. Nowe WWW - Whatever, Whenever, Wherever. (gra słów - dosł. cokolwiek, kiedykolwiek, gdziekolwiek - przyp. tłum.)

Wszystkie wymienione urządzenia dają nam dostęp do cyfrowego wszechświata, ale każde daje inne możliwości, zależnie od ceny, rynku i formy. Każde spełnia swoją rolę i jest częścią tego, co w przeszłości określano jako działanie, ale obecnie jest już tylko pewnym profilem. Przykładowo komputer typu desktop był synonimem dla obróbki tekstu i grafiki oraz surfowania w sieci. Obecnie czynności te nie są już przypisane do konkretnego urządzenia, zyskały niezależność.

Czynności te mają kilka wymagań - usług udostępnianych, by mogły działać. Równocześnie urządzenia dysponują pewnymi możliwościami - usługami, które udostępniają, by użytkownik mógł wykonać konkretne czynności. W przyszłości cyfrowy wszechświat dopasuje czynności do urządzeń uwzględniając wymagania i możliwości, skalując czynności w górę i w dół, by dostosować je do urządzenia gospodarza (hosta). Czynności będą zupełnie niezależne od sprzętu. W rezultacie pokonane zostaną ograniczenia użytkownika wynikajace z posiadania przez niego konkretnego urządzenia.

Rosło będzie znaczenie cyfrowej treści (content) oraz czynności. Będzie to znak osiągania przez technologię dojrzałości - sfera techologii będzie bowiem niezauważalna dla użytkownika. Cyfrowe życie spełni wreszcie złożoną obietnicę - Whatever, Whenever, Wherever.

Amiga chce przyspieszyć opisane przemiany, tworząc nowy rewolucyjny produkt - Amiga Digital Environment, krócej AmigaDE. AmigaDE zapewni uniwersalną powłokę dla treści (content) mogących być wykorzystanych na dowolnym urządzeniu cyfrowym, bez względu na jego formę, części składowe. Użytkownicy i programiści (konsumenci i twórcy treści - contentu) otrzymają przestrzeń dla swojej cyfrowej działalności.

AmigaDE posiada unikalną możliwość implementacji bezpośrednio w sprzęcie lub w dowolnym systemie operacyjnym (jako jedna z wielu uruchomionych aplikacji), wreszcie niezależnie - jako AmigaDE. W tym ostatnim przypadku użytkownik widzi tylko AmigaDE, ale korzysta z funkcji oferowanych przez dany system hosta.

Dla użytkowników AmigaDE jest źródłem nowych treści (contentu). Od gier, Internetu po programy użytkowe, tworzenie nowych treści, pracę. Wszystkie te czynności będzie można wykonywać za pomocą dowolnego sprzętu współpracującego z AmigaDE, a więc bez przywiązania do konkretnego urządzenia, komputera itd. Użytkownik otrzyma więc swobodę wyboru. Chce używać AmigaDE ze swoim ulubionym komputerem i oprogramowaniem - nie ma przeszkód. Chce używać wyłącznie AmigaDE - również nie ma problemu.

Użytkownik decyduje tylko, co chce zrobić oraz wybiera pasujące mu urządzenie. AmigaDE dopasowuje wymagania danej czynności do możliwości wybranego urządzenia i optymalizuje wynik działania.

Twórcy treści (contentu) otrzymują uniwersalne rozwiązanie w postaci AmigaDE. Treść (content) tworzona jest tylko jeden raz i dostarczana wszystkim użytkownikom AmigaDE. Ich sprzęt nie ma znaczenia, jeśli tylko jest w stanie obsługiwać konkretną treść (np. aplikację - przyp. tłum.) Nie ma potrzeby tworzenia osobnych wersji dla systemów Windows, Macintosh czy Linux. Nowy produkt nie jest ograniczony do rynków nowych urzadzeń set top box i PDA. AmigaDE pozwala na połączenie wielu małych rynków w jeden wspólny. Rozwiązanie to ma wiele biznesowych zalet, otwiera nowe szanse.

AmigaDE to prawdziwe środowisko dla treści (contentu), z którego mogą korzystać użytkownicy znajdujący się w dowolnym miejscu, korzystający z dowolnej platformy i dowolnego urządzenia. W domach członkowie rodziny mogą zbierać dowolną treśc (content) - gry, programy użytkowe, filmy zapisane w technologii cyfrowej, muzykę, dokumenty i korzystać z nich za pomocą dowolnego urządzenia.

Treść (content) ściągana z Internetu, dostępna poprzez system łączności satelitarnej, telewizję kablową lub rozprowadzana na tradycyjnych nośnikach - płytach CD i DVD przechowywana będzie na poszczegolnych urządzeniach. Gdy ilość treści (contentu) zgromadzonego przez rodzinę wzrośnie, zechce ona prawdopodobnie zgromadzić ją razem w cyfrowym archiwum, które umożliwi efektyne skatalogowanie i zapewni bezpieczeństwo. Jednocześnie bedą mogli z niej korzystać wszyscy domownicy na własnych urządzeniach - bez kłopotliwego przenoszenia danych na tradycyjnych nośnikach. Nie będzie też konieczne przechowywanie treści (contentu) osobno na każdym urządzeniu. Nie będzie również dochodzić do sprzeczka między domownikami - przykładowo najstarszym synem zajmującycm domowy komputer a matką, której pozostała tylko konsola do gier, .

Amiga chce rozwiązać podobne problemy i dostarczyć kompletne rozwiązanie dla Cyfrowego Życia oferując jeszcze jeden produkt: AmigaOS. AmigaOS i AmigaDE to produkty odrębne. By korzystać z zalet AmigaDE nie jest wymagane posiadanie AmigaOS.

AmigaOS i zgodny z nim sprzęt będzie produktem umiejscowionym w sercu cyfrowego domu. Jako archiwum pozwoli całej rodzinie przechowywać dowolne rodzaje cyfrowych treści, zapewniając bezpieczeństwo i łatwy dostęp. Jako serwer umożliwi korzystanie z treści (contentu) w dowolnym miejscu i za pomocą dowolnego urządzenia, zapewniając zawsze najwyższą jakość działania. Jako brama stanie się jedynym punktem wejścia, przyjmującym treści (content) napływajace z zewnątrz, chroniącym przed atakami i wizytami nieproszonych gości, pozwaljącym rodzicom kontrolować dostęp do zewnętrznych źródeł treści i łączącym wszystkie cyfrowe drogi.

Dla większości cyfrowych rodzin AmigaOS będzie pozostawał gdzieś na uboczu, nie sprawiający kłopotów, cicho i efektywnie poszerzający ich cyfrowe możliwości. Zainteresowani nowym etapem rozwoju multimediów będą mogli jednak używać samodzielnie AmigaOS na komputerach - urządzeniach o dużych możliwościach. Ich dodatkową zaletą będzie AmigaDE, zapewniające bezpośredni dostęp do treści udostępnianych wszystkim domowym urządzeniom współpracującym z AmigaDE.

Świat się zmienia. Sposoby pracy, zabawy, komunikacji, robienia zakupów, produkcji i konsumpcji. Życie wkracza w kolejny etap rozwoju. Amiga rozumie zachodzące zmiany. Od czasu jej pojawienia się na rynku w 1984 roku, gdy przedstawiła światu multimedia, zawsze była szła na czele.

Dwa nowe produkty - AmigaDE i AmigaOS rozwiążą problem niekompatybilności i rozczarowujących produktów. Oferują doskonałe osiągi i są warte swojej ceny. Razem stanowią początek Cyfrowego Życia.

Osoby zainteresowane używaniem komputerów pod kontrolą AmigaOS oraz szczegółami technicznymi zachęcam do lektury drugiej części Technical Update.
Tłumaczenie:Piotr Pawlowski